Komeda Jazz Festival
Komeda JAZZ Festival

Jazzowe inspiracje Leszka Kułakowskiego miniaturami F. Chopina w Szwecji, na Łotwie i Polsce oraz wydanie płyty CD

"Jazzowe inspiracje Leszka Kułakowskiego miniaturami F. Chopina w Szwecji, na Łotwie, Litwie i w Polsce oraz wydanie płyty CD"

Leszek Kułakowski - fortepian, aranżacje

Mikael Godée - saksofon, flet, aranżacje

Ebba Westerberg - instrumenty perkusyjne

Tomasz Sowiński - perkusja

Piotr Kułakowski - kontrabas

Celem międzynarodowego, nowatorskiego projektu “Leszek Kułakowski ChopinImpressions” feat. Mikael Godée, Ebba Westerberg jest ujazzowienie genialnej muzyki F.Chopina, w aranżacjach na kwintet jazzowy prof. Leszka Kułakowskiego i Mikaela Godée. Proces nadania jazzowej faktury kompozycjom Chopina dotyczy znanych i popularnych preludiów, mazurków, nokturnów, walców Fryderyka Chopina w aranżacjach na kwintet jazzowy. Współpraca artystyczna wybitnych polskich i szwedzkich artystów nada muzyce Chopina nową jakość, co tworzy absolutnie unikatową wartość artystyczną.

Celem ideowym projektu jest synteza jazzu i muzyki genialnego F. Chopina w obsadzie kwintetu jazzowego, jak również wdrożenie technik kompozytorskich, unowocześnienie koncepcji współczesnego, jazzowego ensemble'u, twórcze podejście do materiału muzycznego. Jakościowym i artystycznym celem jest dla twórcza kontynuacja “europejskiej szkoły jazzu”, zachowanie “chopinowskiego ducha muzyki”, związku w dalekim planie z polską i europejska muzyka ludową, kontynuacja “jazzowej liryki”, eksponowanie kontrastu pomiędzy wiodącym fortepianem, a synkopowanymi intensywnie rytmicznymi liniami saksofonu, oraz pulsacją perkusji. Jazzowy ensemble będzie kształtować się w nowatorskim języku muzycznym, gdzie elementy typowe dla jazzu będą dialogować ze współczesnymi środkami kompozytorskimi w sferze brzmienia ensemblu i w aspekcie sonorystyki. Fortepian oprócz zadań harmoniczno-­ melodycznych będzie również traktowany jako "instrument perkusyjny".

Mecenat:

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej.

Współfinansowane ze środków Miasta Słupsk.

Organizacja: