The Yellowjackets

Legendarny amerykański zespół jazzowy, dający niesamowite koncerty. Do zespołu należą niezwykle utalentowani muzycy, z których większość obok gry w Yellowjackets, robiło również kariery solowe.

Russell Ferrante - piano

Bob Mintzer - saksofon

Dane Alderson- bas

William Kennedy - perkusja

Grająca przez ponad trzydzieści lat formacja wydała 16 albumów, na których było słychać to samo popjazzowe brzmienie i dźwięki fusion. Znani są również jako znakomita grupa koncertowa.
W czasie całej swojej kariery zespół był 11 razy nominowany do nagrody Grammy, a dwa razy otrzymał tę statuetkę.Sama nazwa grupy miała kojarzyć się z czymś witalnym, żywiołowym. Muzyka The Yellowjackets, wywodząca się z tradycji fusion, od początku łączyła w sobie wiele różnych stylistycznie elementów (z silnym naciskiem na R&B), dla których wspólnym mianownikiem za każdym razem okazywał się pogodny nastrój oraz lekkość kompozycji. I być może w tym należy upatrywać największej zasługi zespołu, że będąc kontynuatorem nurtu jazz-rock, potrafił przekonać do siebie odbiorców nową propozycją: łączenia dobrego jazzu z elementami muzyki popularnej lat 80-tych. Grupa szybko zyskała uznanie w oczach krytyków, o czym świadczy fakt, że już drugi album zespołu (Mirage A Trois) nominowany był do nagrody Grammy. Jednak dorobek istniejącego do dziś zespołu, z którym współpracowała niezliczona liczba muzyków, to nie tylko liczne nominacje i dwukrotnie zdobyte Grammy, lecz przede wszystkim uznanie milionów fanów.